Hakkımızda

Kültürelf, Fransızca “culture” kelimesi ile İskandinav mitolojisinde küçük peri anlamına gelen “elf” sözcüğünün birleşimiyle doğdu. Bir nevi kavramsallaştı. Siteyi kurarken ki niyetimiz, içeriğini kültürel mevzulardan alacak bir platform oluşturmaktı. O yüzden site adresinde “kültür” ve “kültürel” kelimesinin geçmesini istedik. Alan adı seçimini buna uygun bir isim bulma konusundaki uğraşımıza yorabiliriz.

Kültür ve Kültürel sözcüğünü, alan adımızın isminde geçirebildik ancak fazladan bir tane de F harfimiz oldu ve şöyle bir telaffuz oluştu. Kültürelf… Kültürel Fe değil yani. Böyle bir algıyı en başından yıkmamız iyi olur. 🙂

Kısaca kronolojisine bakacak olursak; Kültürelf, 11 Aralık 2011 / 11.11.2011 gibi bir jenerik tarihte dünyaya gözlerini açtı. İlk iki senelik yayınını “kulturelf.blogpsot.com” üzerinden yaptı. 27 Mayıs 2013 tarihinde ise kulturelf.com’a evrildi ve sanırız ki kaybolup, gideceği güne kadar tek bir uzantıda ve tek bir platformda yayın hayatına devam edecek.

Platformu Erdi Demir kurdu. Rahime Kasım yardımına koştu. Belli periyotlarla farklı arkadaşlar da desteklerini sundu. Ayşe Gül Öztürk, Veli Gök, Cumali Göl, Tugay Kaban, Osman Karayiğit, Şevket Önder gibi. Bu şekilde 6 koca yıl yüz binlerce ziyaretçi, milyonlarca sayfa görüntülemesiyle siz değerli okurların önüne düştü.

Kültürelf, esasen bir Kültür-Sanat blogudur. Biraz daha zorlarsak bir düşünce platformudur. Çok katılımlıdır. Özgürlükçüdür. Henüz matbu olmamakla birlikte elektronik mecralarda dolanır. Onlarca farklı kategoride, edebi değer taşıyan incelemeler, tanıtımlar ve tanıştırmalarda bulunur. Bundan kâr amacı gütmez tam tersine gönüllülükten tarifsiz bir haz duyar.

Kültürelf daima ileri doğru gitmenin yollarını arar. Belki bir Kültür-Sanat ajansı olur, belki kültür-sanat üzerine yayın yapan bir yayınevi olur ve belki de tüm Türk kültür ve sanatını tek bir bünyede birleştirecek büyük bir platforma dönüşür. Bunların hepsi Kültürelf’in vizyonu dahilindedir. Neden olmasın?

Kültürelf de yayınlanan içeriklerin belli bir periyodu yoktur. Köşe sahipleri hayatlarının olağan akışına sıkıştırdığı yazınsal faaliyetlerini paylaşmak istedikçe Kültürelf güncellenir. Onun dışında statik bir yapıda bekler. Bu kısım biraz üzücü. Aşmaya çalıştığımız kilit konulardan bir tanesidir.

Ve son olarak, sol tarafta gördüğünüz kuş, Kültürelf’in yol arkadaşıdır. Kendileri bir baykuş olmakla birlikte bize yol arkadaşlığı edecektir. Kafasını 360 derece döndürebilen bu kuşa büyük saygı duymaktayız.

Kültürelf, yayın hayatına devam etmektedir. Yolda öğrendiklerini de göz önünde bulundurarak yeni tanımlamalarla yeni arkadaşlıklarla devam edecektir.

Şimdilik bu kadar. Hoşça bakın zatınıza.

Erdi Demir
Kulturelf.com